Archive for Dünya Haberleri

Yunanistan ile Türkiye arasında yeni kriz

Yapılan tutuklamaların ardından Türk gemilerinin gri listeye düşme tehlikesinin ortaya çıktığını ve bu durumun Türk gemi sektörü açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Kocadon, “Hükümetimiz burada haklı, çünkü birkaç kere daha ceza yersek alt listeye düşeceğiz” diye konuştu

Habertürk.com’un haberine göre bu nedenle ticari yatların ardından feribotlara da yasak getirileceği tarih olan 12 Ekim’den bir gün önce, yani 11 Ekim’de Türk ve Yunan makamları arasında yapılacak görüşme son derece önem taşıyor. Sektörde tüm gözler bu toplantıya çevrilmiş durumda.

GEMİ MUAMELESİ YAPIP CEZA KESİYORLAR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Yunan tarafının son dönemde çok keyfi hareket ettiğini ve haksız cezalar kestiğini söyledi. Artık savaşların topla tüfekle değil ekonomik yaptırımlarla gerçekleştiğinin altını çizen Kocadon, “Son yapılan uygulamalar bizim üzerimize geldiklerinin en önemli göstergesi” dedi.

Celal Talabani hayatını kaybetti!

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw haber ajansının Almanya muhabiri, 83 yaşındaki Irak’ın 6. Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin, Almanya’da hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ayrıca Irak Devlet Televizyonu da, Talabani’nin öldüğünü doğruladı.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ALMANYA’YA GİTMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KBY Genel Sekreteri Celal Talabani’nin sağlık kontrolü ve devam eden tedavisi nedeniyle Almanya’nın başkenti Berlin’e gittiği bildirilmişti.

Katar krizinde ‘sen aradın’ kavgası

Katar ile Suudi arabistan’ın başını çektiği Arap ülkeleri arasında yaşanan krizle ilgili olarak dün önemli gelişmeler yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın arabuluculuğuyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yaptığı telefon görüşmesinde krizin aşılmasına yönelik adımlar konuşuldu. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Katar Emiri Temim, Prens Muhammed’i telefonla arayarak Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasındaki krizin çözümü için tüm tarafların çıkarlarını güvence altına alacak şekilde diyalog masasına oturulması istediğini söyledi. Prens Muhammed’in öneriyi memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Diyaloğu kim başlattı?

Ancak görüşmenin ardından Suudi Arabistan’dan şok bir açıklama geldi ve Suudi Arabistan’ın, Katar’ın “açık bir şekilde tutumunu ortaya koyuncaya kadar” diyalog seçeneğini devre dışı bıraktığı bildirildi. Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani’nin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesine işaret eden yetkili, görüşmeyle ilgili Katar resmi haber ajansı QNA’da yayımlanan haberde Doha yönetiminin “gerçekleri saptırdığını” öne sürdü. Söz konusu görüşmenin, 13 maddelik talep listesiyle ilgili dört ülkeyle diyalog talep eden Katar’ın talebi doğrultusunda gerçekleştiğini belirten yetkili, “Görünen o ki Katar yönetimi diyalog konusunda ciddi değil ve daha önce izlediği reddedilen politikayı sürdürüyor.” ifadesini kullandı. Reuters haber ajansında yer alan haberde, Suudi yetkililerin, Katar’da basında yer alan haberlerde telefon görüşmesini Katarm Emiri tarafından başlatıldığına atfen bir ifade bulunmaması nedeniyle tepki gösterdiği iddia edildi. Bu gelişmeler krizin daha da büyümesine neden oldu.

Avrupa’yı korkutan tarih

16 Nisan’da halk iradesi ile kabul edilen anayasadan rahatsız olan Avrupa Parlamentosu, anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesi durumunda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını istedi. Peki, Avrupa’yı rahatsız eden anayasa değişikliği ile 2019’da Türkiye’de ne değişecek.

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor kabul edildi. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını öngören karar tasarısını 25 Ekim 2016’da onaylamıştı.

Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulunda dün görüşülen Türkiye karar tasarısı oylamaya sunuldu. 638 üyenin katıldığı oylamada sembolik nitelikteki karar 64’e karşı 477 oy ile kabul edildi, 97 parlamenter ise çekimser kaldı. Kararda Türkiye’de 16 Nisan’da anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasının sonuçlarına atıfta bulunularak, anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması için AB üyesi ülkeler ve AB Komisyonuna çağrıda bulunuluyor.

Rumlar masadan kalktı: Geri dönüyoruz!

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında günlerdir devam eden Kıbrıs görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’in, “Görüşmelere devam edemem, geri dönüyorum” açıklamasını yapmasıyla görüşmeler son buldu

Almanya’da Erdoğan, Putin ve Trump alarmı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkel ile görüşmesinin ardından, Türk heyetiyle birlikte kalacakları otele geçti.

HAVADAN VE NEHİRDEN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Erdoğan’ın çıkışı ve oteline gidişi sırasında üst düzeyde güvenlik önlemi alındığı görüldü. Havadan ve nehirden de güvenlik önlemleri alındı. Polis helikopterleri ve nehir botları da, yerdeki polislerin çalışmalarına destek verdi.

ERDOĞAN, PUTİN VE TRUMP İÇİN EN ÜST DÜZEY ÖNLEMLER ALINDI

Açıklama yapan güvenlik görevlileri, Hamburg’da Erdoğan, Putin ve Trump için en üst düzey önlem alındığını belirtti.

Erdoğan, çevresinde çok geniş güvenlik önlemleri alınan otelinde istirahata çekildi.

300 milyar dolarlık pazarlık başlıyor

Türkiye, Avrupa Birliği’yle 22 yıl önce imzalanan Gümrük Birliği (GB) anlaşmasının yeniden düzenlenmesi konusunda önemli bir eşiği atlamaya hazırlanıyor. AB-Türkiye arasındaki ticaret hacmini 300 milyar dolara çıkarma potansiyeli olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için taraflar 13 Haziran’da Brüksel’de masaya oturuyor. Türkiye, GB’nin hizmetler, gıda-tarım, kamu alımları ve üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarını kapsayacak şekilde güncellenmesini istiyor. Türkiye’nin AB’nin üçüncü taraflarla yapacağı ticaret anlaşmalarından kaynaklanan dezavantajlarının da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tarım ürünlerinden ülkeye giren ikinci el otomobile kadar birçok sektöre ilişkin başlığın masaya yatırılacağı görüşmelerde, yapılacak güncellemelerle Türkiye’nin ihracatta eli güçlenecek