Archive for Dünya Haberleri

Irak’ta karar! Oylar tek tek sayılacak

Irak hükümetinin Yüksek Seçim Komisyonu üyelerine yurt dışına çıkış yasağı getirmesine, Vataniye Koalisyonu Lideri İyad Allavi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi destek verdi.

Allavi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerin tam bir yargı gözetiminde yapılması talebini ilk kez kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.
Seçim yönetiminde başarısız olunduğunu belirten Allavi, Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun seçilmesinde siyasi ve toplumsal kontenjanlara göre hareket edildiğini dile getirdi.

Allavi konuya ilişkin Başbakanlık kararının desteklenmesi ve seçim kanununun düzeltilmesi için oy verme işleminin bir an önce yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Yargıya da seslenen Allavi, Bakanlar Kurulu kararlarına göre hareket edilmesi ve seçimlerde hile ve yolsuzluk yapanların cezalandırılması için hareket edilmesini istedi.

Allavi konuya ilişkin kararların uygulanmasında ağırdan almanın tüm siyasi çalışmalara olumsuz etkisinin olacağı uyarısında bulundu.

Türkiye’den AB’ye uyarı: İkazımızı yineliyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un Ege sorunlarıyla bağlantılı açıklamalarına tepki göstererek, “AB’nin Ege sorunları bağlamında Yunanistan’ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Aksoy, konuya ilişkin bir soruya verdiği yazılı yanıtta, Yunanistan’ın, “Natura 2000” başta olmak üzere, AB’nin çevre programlarını Ege sorunları bağlamında öteden beri istismar ettiğinin bilindiğini vurguladı.

Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un Avrupa Birliği’nin (AB) “Natura 2000” çevre programı ile sınırlar ve topraklar arasında zorlu ilişki kuran açıklamalarının hiçbir hukuki karşılığı olmadığını belirtti.

‘AB’YE İZAH EDİLMİŞTİR’

Dışişleri Bakanlığının bu konuda 31 Mart 2018’de bir açıklama yaptığını hatırlatan Aksoy, “Konu hakkındaki tutumumuz bakanlığımızca geçtiğimiz hafta AB Delegasyonu temsilcisine de izah edilmiştir.” ifadesini kullandı.

Aksoy, şunları kaydetti:

“Bununla birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, bu defa Natura 2000 ağı ile sınırlar ve topraklar arasında zorlama ilişki kuran açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaların hiçbir hukuki karşılığı yoktur. Ayrıca bu açıklamalar, Yunanistan’ın Natura 2000 gibi AB çevre programlarını siyasi maksatla istismar ettiğinin göstergesi ve itirafı niteliğindedir. Ülkemiz, Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kabul etmeyecektir. Bu vesileyle, AB’nin, Ege sorunları bağlamında Yunanistan’ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz.”

Arap ve batılı ülkelerden oluşan ordu kuracaklar!

Siyonist rejim İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, İran aleyhinde yaptığı son açıklamada; Eğer İran ABD’nin isteklerini yerine getirmezse, İsrail’in batılı ve Arap ülkelerinden oluşan askeri bir ittifak kurmak için girişimde bulunacağı iddiasında bulundu.

Katz devamında; ABD Başkanı Donald Trump’ın İran aleyhinde uygulamaya koyduğu yaptırımların etkili olacağını iddia etti.

Komşuda büyük endişe! İç savaş çıkabilir

erkük’teki Arap Koalisyonu Adayı Hatem et-Tai, kent merkezinde Türkmenlerin gösteri alanında düzenlediği basın toplantısında, “Irak Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği, seçimlere hile karıştığı iddialarını kabul etmediği durumda ülkede bir iç savaşın çıkmasından endişeliyiz.” ifadesini kullandı.

Komiserlik tarafından daha önce de ülkeyi iç savaşa sürekleyecek nitelikte açıklamalar yapıldığını kaydeden Tai, seçim komiserliğinin artık bağımsız olmadığını, siyasallaştığını ve bazı siyasi partilerin çıkarı doğrultusunda hareket ettiğini savundu.

Seçimlerde yapılan hile ve şaibelere karşı olan tüm siyasi partilerin yanında olduklarını ifade eden Tai, haftalardır kesintisiz olarak bu alanda demokrasi nöbeti tutan Türkmen göstericileri desteklediklerini vurguladı.

Irak’ın Kerkük kentindeki Türkmenler, 12 Mayıs Cumartesi günü yapılan genel seçimlerin ardından yoğun olarak bulundukları bölgelerde kullandıkları oyların Kürt partilere kaydırıldığını ileri sürerek gösteriler başlatmıştı.

Tepkiler üzerine Başbakan Haydar el-İbadi, ”Kerkük’teki seçim krizine son verilmesi için gerekirse elle sayım yapılsın.” açıklamasını yapmıştı. Ancak Irak yasalarına göre yeniden sayım için Irak Seçim Komiserliği’nin kararı gerekiyor. Komiserlik ise henüz bu yönde bir karar almadı.

Türkiye hamlesini yaptı! ABD ve Batı köşeye sıkıştı

Suriye PKK’sına ilişkin diplomatik çabalar sonuç vermeye başladı. Türkiye’nin uluslararası platformlarda ısrarla ve belgeleriyle gündeme getirdiği “PYD/YPG, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısıdır” savı karşısında Batılı ‘müttefiklerin’ söylemlerinde değişim yaşanmaya başlandı.

SAVUNAMAZ HALE GELDİLER

Kısa bir süre öncesine kadar PYD/YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak görmeyen bazı ülkeler, Ankara’nın ortaya koyduğu sayısız kanıtlarla teröristleri savunamaz duruma geldi. Kaynaklar, basına kapalı görüşmelerde muhatapların, örgütü eskisi gibi savunamadıklarını, önlerine konulan belgeleri görünce “PYD/YPG terör örgütü değil” diyemediklerini ve sözkonusu yapının PKK’nın uzantısı olduğunu kabullenmeye başladıklarını belirtiyor. Son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ankara ziyaretinde de bu belgeler masaya konuldu. Masada durum buyken sahada ise görüntü başka. Terörist örgüte silah ve mühimmat başta olmak üzere her türlü destek devam ediyor.

KANIT DOSYASI KABARDI

Ankara, PYD/YPG’ye verilen silah ve mühimmat desteğine ilişkin kanıt dosyasını sahadaki gelişmelere göre sürekli güncelliyor. Bu yüzden ‘PYD dosyası’ hayli kabarmış durumda. Artan tehdit algısına karşı Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alacak Türkiye’ye karşı F-35 savaş uçağı ambargosu uygulama sinyali veren ABD, her şeye rağmen Suriye PKK’sını desteklemeyi sürdürüyor. ABD’nin ardından şimdi de PKK/PYD için Fransa önemli bir destek kapısı haline gelmiş durumda. Fransız askerleri Fırat’ın batısındaki Münbiç’te sık sık devriye atmak suretiyle PYD’li teröristlerin korumalığını üstleniyor.

Tetiği çektiler! İran’ı kuşatma başladı

Tetiği çektiler! İran’ı kuşatma başladı

Trump’ın İran nükleer anlaşmasına ilişkin kararını açıklayacağı tarih yaklaşırken, Tahran’a yönelik baskı artıyor. İran karşıtı Körfez cephesi, Tahran ile ilişkileri kesen Fas’a destek verdi. ABD ise, Tahran’ı 11 Eylül saldırılarına dolaylı yardımdan 6 milyar dolar tazminata mahkum etti.

CNN’de yalan rüzgarı! ‘Türk askeri yok ediyor’

Yalan haber denince akla ilk gelen medya gruplarından biri olan CNN İnternational, geçtiğimiz gün Türk askeriyle ilgili bir haber yaptı. Haberde Türk askerlerinin tarihi eserleri yok ettiği gibi bir yalan haber ortaya attı.

CNN TÜRKİYE’Yİ SORUMLU TUTTU

CNN spikeri Afrin’de yaşananların gerginliği artırdığını ve o bölgeye girmenin zor olduğunu belirtti. Ancak CNN; Afrin’de yaşananları ekranlara taşırken Türk askerlerini tarihi eserlerin yok olmasından sorumlu tutarak adeta olaya farklı bir boyut kazandırdı.