Archive for Genel

Depremde göçük altında kalan Hataysporlu futbolcu enkazdan yaralı olarak çıkarıldı!

Radyospor’a konuşan Hatayspor yöneticisi Mustafa Özat, Christian Atsu’nun enkaz altından çıkarıldığını açıkladı. Ancak sportif direktör Taner Savut’un hala enkaz altında olduğunu paylaştı.

Mustafa Özat, “Christian Atsu yaralı olarak çıkarıldı. Sportif direktörümüz Taner Savut, maalesef hala enkaz altında. Hatay çok etkilendi. En tehlikeli saatlerin sonuna doğru geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ayağı yaralı ancak şu anda detaylı bilgi bilmiyorum”

“Cristian Atsu şu anda hastanede tedavisi devam ediyor. Ayağı yaralı ancak şu anda detaylı bilgi bilmiyorum. Hayatta olduğu için çok mutluyuz. Taner Savut hocamız için de dua ediyoruz.”

“Futbolcularımız ve Volkan hocamız bugün Adana’ya gidecek”

“Futbolcularımız ve Volkan hocamız bugün Adana’ya gidecek. Adana Türk Eğitim Derneği’nde 60 kişilik yer ayrıldı. Volkan hocamız sağ olsun var olsun birçok şeyi organize etti. Yürekli adam, 40 yıllık Hataylı gibi davrandı.”

“Ali Koç Bey, Kulüpler Birliği birçok konuda yardımcı oldular. Gün birlik olma günü.”

Deprem bölgesiyle ilgili acı tablo ve kritik çağrı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında 3 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 binden fazla kişi yaralandı. 10 ilde yıkılan bina sayısı 10 bini geçti. Artçı sarsıntıların yeni yıkımlar oluşturmasından endişe ediliyor.

Depremin ardından konut güvenliği yeniden gündeme geldi.

Türkiye’de meydana gelen büyük depremler! Binlerce canımızı kaybettik

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 şiddetinde deprem çok sayıda ilimizde binlerce binayı yerle bir etti. Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’da etkisini gösteren depremde şu ana kadar 3 bin 381 kişinin hayatını kaybettiği, 20 bin 426 kişinin de yaralandığı açıklandı. Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ederken, Türkiye’de bugüne kadar yaşanan büyük depremler araştırılmaya başlandı.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DEPREMİ: 1939 ERZİNCAN

Türkiye aktif fay hatlarının üzerinde bulunması nedeniyle sismik olarak hareketli bir ülke. Ülkemizde geçmişten bugüne irili ufaklı çok sayıda deprem meydana geldi. Türkiye’de bugüne kadar bilinen en şiddetli deprem 26-27 Aralık 1939 tarihinde, 7.9 büyüklüğünde Erzincan’da gerçekleşti. 52 saniye süren depremde 32.962 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 100.000 kişi de yaralandı. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük depremleri arasında sayılan bu depremde 116.720 bina yıkıldı.

Türkiye’de 1900 yılından bu yana farklı zamanlarda 6 ve üzeri büyüklüğünde sayılabilecek toplam 226 deprem meydana geldi. Bu depremlerden 85’inin 6,5 ve daha üzeri büyüklükte olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun yola çıktı

Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7,7 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremler sonrası 3 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti 20 binden fazla kişi ise yaralandı. Karayollarının hasar aldığı deprem bölgesine havadan yardım koridoru oluşturulurken deniz yoluyla da yardımlar hızla sevk ediliyor.

ACİL MÜDAHALE GEMİSİ YOLA ÇIKTI

Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi Nene Hatun, yardım ve ikmal malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmak için İstanbul’dan hareket etti.

Deprem faciasının ardından binlerce gönüllü, İstanbul Havalimanı’na akın etti!


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Gönüllülük Dairesi Saha Koordinatörü İdris Varlı, AFAD Gönüllülük Sistemi’nin 2019 yılında AFAD Gönüllülük Dairesi Başkanlığı olarak kurulduğunu, şu an farkındalık ve gönüllülük dairesi olarak devam ettiğini söyledi.

15 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının e-Devlet üzerinden AFAD Gönüllülük Sistemi’ne başvuru yapabildiğini ve ardından sistemin başvuruyu kısa sürede onaylayıp kişiye onay kodu gönderdiğini anlatan Varlı, şunları kaydetti:

“Sistemde bulunan 6 online eğitimimizi tamamlayan kişilere sertifika verip, ‘temel AFAD gönüllüsü’ diyoruz. Daha sonra temel AFAD gönüllü sistemindeki online eğitimleri bitiren arkadaşlarımız, bulundukları illerdeki il müdürlükleri tarafından saha eğitimlerine davet edilip bu eğitimleri alırlar. Saha eğitimlerinde, psiko-teknik, hafif arama-kurtarma, ilk yardım gibi eğitimleri görürler. Daha sonra kendileri ‘destek AFAD gönüllüsü’ olur ve bizden kimlik kartı kazanırlar. Kimlik kartı alan arkadaşları bu tarz afetlerde sahaya davet ederiz, bize yardımcı unsur olsunlar diye. Ancak AFAD gönüllülerimiz bir enkazda arama-kurtarmacı değildirler. Sadece arama kurtarma yapan personelimize destek ekipleri olarak sahada bulunurlar. Örnek veriyorum, çadır kurmak, herhangi bir yeme-içme yardımında bulunmak. Son zamanlarda, yalnızca kayıp aramalarında, bulundukları bölgeyi iyi bilmelerinden dolayı onları değerlendiriyoruz.”


Cihat Yaycı: ‘Türkiye PKK’ya, nereye kaçarsanız kaçın sizi bulur yok ederiz mesajı verdi’

TSK ve MİT’in 200 kilometre derinliğe girerek gerçekleştirdiği son “Asos Operasyonu”nu Haber7’ye değerlendiren Cihat Yaycı, Türkiye’nin PKK’ya, “Siz nereye kaçarsanız kaçın biz sizi orada bulur yok ederiz” mesajı verdiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı, 20 uçağın katılımıyla PKK’ya ağır darbe vurulduğunu açıkladı. Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesinde teröristler tarafından barınak, sığınak, mühimmat deposu ve sözde karargah olarak kullanılan 28 hedefin hava harekatıyla imha edildi. Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan hava harekatıyla terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır darbe vuruldu.

Konut sektöründeki fiyat tartışması büyüyor! Kiralar neden yükseldi fiyatlar düşecek mi?

Pandeminin ve kentsel dönüşümün etkisiyle konut fiyatlarındaki artış hem ev almak isteyen hem de kiraya çıkacak olan vatandaşları zora soktu. Satılık ev fiyatlarındaki artış ile aynı oran da kiralık konut fiyatların da zamlandı. Öyle ki bazı bölgelerde artışlar yüzde 70 seviyesini bularak 2000 TL’lik 2+1 bir kiralık konutun fiyatı 5000 TL seviyesine çıktı.

Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu verilerde konut fiyatlarının Türkiye genelinde yıllık ortalama yüzde 30 oranında artış olduğunu gösterse de sektör temsilcileri bu oranın yüzde 70’lere dayandığını hatta bazı illerde yüzde 100’leri bulduğunu söylüyor.